Dziś jest: niedziela, 24-10-2021
Imieniny: Arety, Marty, Marcina

Aktualności

   

 • Data publikacji: 05-10-2021 16:47

  Koncert z okazji Dnia Edukacji Narodowej

 • Data publikacji: 24-08-2021 11:51

  Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2021/2022

  Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2021/2022 - 1 września godz 17:00

  ✔ rozpoczęcie roku szkolnego tylko dla klas pierwszych i nowych uczniów - sala koncertowa PSM

  ✔ pozostali uczniowie (instrument główny) - proszę umówić się indywidualnie z nauczycielem przedmiotu głównego

  ✔ plan zajęć teoretycznych do wglądu u nauczycieli przedmiotu głównego

 • Data publikacji: 17-06-2021 11:50

  Ogłoszenie !!!

  Drodzy rodzice i uczniowie. Uroczyste zakończenie roku szkolnego, połączone z krótkim koncertem naszego szkolnego Big Bandu, odbędzie się w piątek 25 czerwca o godzinie 17.00 w Leśnickiej Stodole Biesiadnej, znajdującej się w parku miejskim w Leśnicy. Tam też zostaną wręczone Wam świadectwa. Do zobaczenia!.

 • Data publikacji: 31-05-2021 15:20

  Komunikat !!!

  Zebranie rodziców uczniów kończących naszą szkołę, odbędzie się w poniedziałek 7 czerwca o godzinie 17:00 w sali koncertowej szkoły muzycznej.

 • Data publikacji: 31-05-2021 15:13

  INFORMACJA

  W związku z wątpliwościami związanymi z dalszym funkcjonowaniem szkół artystycznych w najbliższym okresie, Centrum Edukacji Artystycznej uprzejmie informuje, że zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami i komunikatem Ministerstwa Edukacji i Nauki, od dnia 31 maja 2021 r. wszystkie szkoły i placówki oświatowe wracają do funkcjonowania w trybie stacjonarnym.

 • Data publikacji: 31-03-2021 15:05

  INFORMACJA

  Informujemy, że wielkanocna przerwa świąteczna będzie trwała od 1 do 6 kwietnia.

   

   

 • Data publikacji: 27-03-2020 09:28

  Rekrutacja do PSM I st. w Leśnicy na rok 2021/22

   

      W związku z zaistniałą sytuacją pierwszy etap rekrutacji odbywa się tylko i wyłącznie drogą elektroniczną. Prosimy o przesłanie załączonych dokumentów na szkolnego maila psm@lesnica.pl, do poniedziałku 12 kwietnia 2021 roku. Drugi etap przesłuchań kandydatów, planowany jest na 17 kwietnia 2021 roku (sobota). Zapraszamy!. Dokumenty udostępnione są w zakładce REKRUTACJA.

   

 • Data publikacji: 22-01-2021 16:04

  Krzysztof Kamil Baczyński - żołnierz, poeta, czasu kurz …

  W 2021 roku przypada 100. rocznica urodzin wybitnego człowieka, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. 27 listopada 2020 roku Sejm ustanowił go jednym z Patronów roku 2021.

  Krzysztof Kamil Baczyński przyszedł na świat 22 stycznia 1921 roku w Warszawie. W tym także mieście zakończył swoje życie, walcząc w powstaniu warszawskim. Żył tylko dwadzieścia trzy lata, jednak pozostawił po sobie prawdziwie romantyczną legendę poety - żołnierza, który dla ojczyzny poświęcił talent, wielką miłość i własne życie. Pozostawił również wiersze, literacki pamiętnik czasu wojny, świadczący o poetyckim geniuszu autora.

  Poeta był synem Stanisława ( piłsudczyka, wybitnego krytyka literackiego ) oraz Stefani ( nie mniej wybitnej nauczycielki i autorki podręczników ). Baczyński wiele swoich utworów zadedykował właśnie matce, do której był niezwykle przywiązany. Stefania była pierwszą czytelniczką wierszy Krzysztofa, wielbicielką jego talentu. Ciekawostką jest także fakt, iż poeta był również rysownikiem. Często ilustrował swoje wiersze.

  Krzysztof Kamil Baczyński, należący do pokolenia Kolumbów, bywa nazywany poetą spełnionej Apokalipsy, jaką okazała się II wojna światowa. Już pierwsze, bardzo skromne, tomiki wierszy przyniosły Baczyńskiemu wielkie uznanie wśród czytelników. W owych utworach nagromadzenie katastroficznych, niepokojących obrazów wojny sąsiadowało z tęsknotą za arkadyjsko wystylizowaną krainą dzieciństwa, w pełni baśniową i pozwalającą oderwać się od mrocznej, wojennej rzeczywistości.

  Nieco później, nawiązując do twórczości wielkich romantyków, Baczyński tworzył model poezji broniącej człowieka przed zwątpieniem, moralnym upadkiem, utratą wiary w sens człowieczeństwa. W tym też czasie powstawały wiersze poety o wyraźnie wizyjnym charakterze, nasycone symboliką, odwołujące się do baśni i legend.

  Ważne miejsce w dorobku Baczyńskiego zajmowały, inspirowane przez twórczość Juliusza Słowackiego, wiersze miłosne. Miłość z owych utworów miała bardzo konkretnego adresata - żonę poety, Barbarę z Drapczyńskich. Właśnie ta miłość i małżeństwo to jedyny jasny rys w mrocznej rzeczywistości wojennej, w jakiej przyszło Baczyńskiemu żyć i walczyć.

  Przeznaczenie życiowe poety gorzko skomentował Stanisław Pigoń, historyk literatury polskiej, mówiąc: Należymy do narodu, którego losem jest strzelać do wrogów z brylantów. Tymi "brylantami" byli młodzi, pełni zapału, przepojeni patriotyzmem i wolą walki powstańcy. Właśnie takim "brylantem" był niezwykle utalentowany Baczyński, który razem z innymi żołnierzami Armii Krajowej, 1 sierpnia 1944 roku przystąpił do walki w powstaniu warszawskim. Przypadek, a może po prostu zły los, sprawił, że wraz ze swoim plutonem został odcięty od macierzystego batalionu noszącego nazwę „Parasol”. Dołączył więc do innego oddziału, toczącego walki w okolicach placu Teatralnego. Tam, czwartego dnia powstania, dosięgła go kula wystrzelona przez niemieckiego snajpera.

 • Data publikacji: 18-01-2021 10:44

  Komunikat !!!

  Dyrekcja PSM w Leśnicy informuję, że od 18 stycznia 2021 roku zajęcia edukacyjne odbywać będą się według zasad obowiązujących przed feriami.

 • Data publikacji: 08-01-2021 10:10

  Regionalny Konkurs Waltorniowy Online

  Regionalny Konkurs Waltorniowy online, odbył się 22 grudnia 2020 r. , Publiczna Szkoła Muzyczna z Leśnicy była jego współorganizatorem. Uczniowie waltorni z klasy pana Jacka Zganiacza zajęli miejsca: I Aleksandra Kozak, II Marta Warzecha, III Antoni Gebauer oraz Konrad Kwoczała. Oprócz nagród rzeczowych, dla pierwszych miejsc dodatkowo przewidziane były również nagrody w postaci lekcji mistrzowskich z profesorami najlepszych uczelni w Polsce oraz wybitnymi solistami wiodących Polskich orkiestr. Aleksandra Kozak wygrała lekcję z dr. Adamem Wolnym z Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Serdecznie gratulujemy sukcesów! ❤.