Dziś jest: sobota, 08-05-2021
Imieniny: Kornela, Lizy, Stanisława

Aktualności

   

 • Data publikacji: 31-03-2021 15:05

  INFORMACJA

   

     Informujemy, że wielkanocna przerwa świąteczna będzie trwała od 1 do 6 kwietnia.

   

   

 • Data publikacji: 27-03-2020 09:28

  Rekrutacja do PSM I st. w Leśnicy na rok 2021/22

   

      W związku z zaistniałą sytuacją pierwszy etap rekrutacji odbywa się tylko i wyłącznie drogą elektroniczną. Prosimy o przesłanie załączonych dokumentów na szkolnego maila psm@lesnica.pl, do poniedziałku 12 kwietnia 2021 roku. Drugi etap przesłuchań kandydatów, planowany jest na 17 kwietnia 2021 roku (sobota). Zapraszamy!. Dokumenty udostępnione są w zakładce REKRUTACJA.

   

 • Data publikacji: 22-01-2021 16:04

  Krzysztof Kamil Baczyński - żołnierz, poeta, czasu kurz …

  W 2021 roku przypada 100. rocznica urodzin wybitnego człowieka, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. 27 listopada 2020 roku Sejm ustanowił go jednym z Patronów roku 2021.

  Krzysztof Kamil Baczyński przyszedł na świat 22 stycznia 1921 roku w Warszawie. W tym także mieście zakończył swoje życie, walcząc w powstaniu warszawskim. Żył tylko dwadzieścia trzy lata, jednak pozostawił po sobie prawdziwie romantyczną legendę poety - żołnierza, który dla ojczyzny poświęcił talent, wielką miłość i własne życie. Pozostawił również wiersze, literacki pamiętnik czasu wojny, świadczący o poetyckim geniuszu autora.

  Poeta był synem Stanisława ( piłsudczyka, wybitnego krytyka literackiego ) oraz Stefani ( nie mniej wybitnej nauczycielki i autorki podręczników ). Baczyński wiele swoich utworów zadedykował właśnie matce, do której był niezwykle przywiązany. Stefania była pierwszą czytelniczką wierszy Krzysztofa, wielbicielką jego talentu. Ciekawostką jest także fakt, iż poeta był również rysownikiem. Często ilustrował swoje wiersze.

  Krzysztof Kamil Baczyński, należący do pokolenia Kolumbów, bywa nazywany poetą spełnionej Apokalipsy, jaką okazała się II wojna światowa. Już pierwsze, bardzo skromne, tomiki wierszy przyniosły Baczyńskiemu wielkie uznanie wśród czytelników. W owych utworach nagromadzenie katastroficznych, niepokojących obrazów wojny sąsiadowało z tęsknotą za arkadyjsko wystylizowaną krainą dzieciństwa, w pełni baśniową i pozwalającą oderwać się od mrocznej, wojennej rzeczywistości.

  Nieco później, nawiązując do twórczości wielkich romantyków, Baczyński tworzył model poezji broniącej człowieka przed zwątpieniem, moralnym upadkiem, utratą wiary w sens człowieczeństwa. W tym też czasie powstawały wiersze poety o wyraźnie wizyjnym charakterze, nasycone symboliką, odwołujące się do baśni i legend.

  Ważne miejsce w dorobku Baczyńskiego zajmowały, inspirowane przez twórczość Juliusza Słowackiego, wiersze miłosne. Miłość z owych utworów miała bardzo konkretnego adresata - żonę poety, Barbarę z Drapczyńskich. Właśnie ta miłość i małżeństwo to jedyny jasny rys w mrocznej rzeczywistości wojennej, w jakiej przyszło Baczyńskiemu żyć i walczyć.

  Przeznaczenie życiowe poety gorzko skomentował Stanisław Pigoń, historyk literatury polskiej, mówiąc: Należymy do narodu, którego losem jest strzelać do wrogów z brylantów. Tymi "brylantami" byli młodzi, pełni zapału, przepojeni patriotyzmem i wolą walki powstańcy. Właśnie takim "brylantem" był niezwykle utalentowany Baczyński, który razem z innymi żołnierzami Armii Krajowej, 1 sierpnia 1944 roku przystąpił do walki w powstaniu warszawskim. Przypadek, a może po prostu zły los, sprawił, że wraz ze swoim plutonem został odcięty od macierzystego batalionu noszącego nazwę „Parasol”. Dołączył więc do innego oddziału, toczącego walki w okolicach placu Teatralnego. Tam, czwartego dnia powstania, dosięgła go kula wystrzelona przez niemieckiego snajpera.

 • Data publikacji: 18-01-2021 10:44

  Komunikat !!!

  Dyrekcja PSM w Leśnicy informuję, że od 18 stycznia 2021 roku zajęcia edukacyjne odbywać będą się według zasad obowiązujących przed feriami.

 • Data publikacji: 08-01-2021 10:10

  Regionalny Konkurs Waltorniowy Online

  Regionalny Konkurs Waltorniowy online, odbył się 22 grudnia 2020 r. , Publiczna Szkoła Muzyczna z Leśnicy była jego współorganizatorem. Uczniowie waltorni z klasy pana Jacka Zganiacza zajęli miejsca: I Aleksandra Kozak, II Marta Warzecha, III Antoni Gebauer oraz Konrad Kwoczała. Oprócz nagród rzeczowych, dla pierwszych miejsc dodatkowo przewidziane były również nagrody w postaci lekcji mistrzowskich z profesorami najlepszych uczelni w Polsce oraz wybitnymi solistami wiodących Polskich orkiestr. Aleksandra Kozak wygrała lekcję z dr. Adamem Wolnym z Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Serdecznie gratulujemy sukcesów! ❤.

 • Data publikacji: 22-12-2020 17:07

  PRZERWA ŚWIĄTECZNA - FERIE ZIMOWE

  Środa 23 grudnia 2020 roku - Niedziela 17 stycznia 2021 roku

 • Data publikacji: 30-11-2020 23:17

  Komunikat !!!

  W dniu 24 listopada 2020 r. zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 24 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Rozporządzenie to przedłuża okres czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i innych jednostek systemu oświaty do dnia 3 stycznia 2021 r.

   W dniu 27 listopada 2020 r. w Dzienniku Ustaw z 2020 r. pod poz. 2111 zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 27 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

  Ferie zimowe 2020/2021 – 04.01 – 17.01.2021 – ujednolicone terminowo dla całego kraju.

  —————————

  W związku z powyższym, w dniach 30.11.2020 do 03.01.2021 zajęcia w szkole odbywać się będą tylko z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość (online).

 • Data publikacji: 24-11-2020 10:44

  Szlachetna Paczka

  Publiczna Szkoła Muzyczna I st. w Leśnicy, Publiczne Przedszkole w Żyrowej wraz z Publiczną Szkołą Podstawową nr 1 w Zdzieszowicach po raz pierwszy bierze udział w projekcie „Szlachetnej Paczki” ❤️ . Wybraliśmy rodzinę Pani Elżbiety (l. 63), która mieszka wraz z córką Marią (l. 31) i synem Marcinem (l. 39). Rodzina mieszka skromnie w 3 pokojowym mieszkaniu. Pani Elżbieta jest osobą niedosłyszącą, posiadającą orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim. Na co dzień nosi aparat słuchowy, choć jak powtarzają lekarze, potrzebowałaby dwa by komfortowo funkcjonować. Na ten jednak nie może sobie pozwolić. Maria oraz Marcin również są schorowani i potrzebują wsparcia. Cały dochód rodziny to 2.900 zł, miesięczne wydatki wynoszą 680 zł, zostaje 860 zł na członka rodziny. Rodzina żyje „od 15-go do 15-go”. W pierwszej kolejności pani Elżbieta opłaca rachunki, a to, co zostaje musi wystarczyć na codzienne potrzeby z tego powodu nie są jednak w stanie odłożyć na zakup aparatu słuchowego.
  —————————
  W jaki sposób możemy pomóc:

  Od dnia 20.11.2020 r. do 10.12.2020 r. w naszej szkole odbędzie się zbiórka potrzebnych rzeczy, które można przynosić do szkoły i pozostawić w sekretariacie szkoły a datki pieniężne na zakup na brakujące rzeczy można będzie składać do puszki wystawionej przy wejściu do szkoły.

  Zbieramy następujące produkty:

  ✔ Żywność trwała:
  Herbata, kasza, cukier, konserwy mięsne, kawa, makaron, olej, konserwy rybne, ryż, mąka, owoce i warzywa w puszkach, dżemy.

  ✔ Środki czystości:
  Proszek do prania, płyn do mycia naczyń, mydło/żel myjący, pasta do zębów, płyn do płukania, płyny czyszczące, szampon, szczoteczka do zębów.

  ✔ Odzież:
  Kurtka zimowa r. XXL, Kurtka zimowa r. XXL, Kurtka zimowa r. XL, bluza r. XXL, spodnie dresowe r. M i L.

  ✔ Wyposażenie mieszkania
  Pościel (poszwy, prześcieradło), poduszki, ręczniki.

  ✔ Sprzęt AGD:
  Gofrownica lub frytkownica.

  Najważniejszą jednak potrzebą jest zakup odzieży i obuwia zimowego. Dlatego będzie również puszka, do której będzie można wrzucać pieniądze, za które zostaną zakupione potrzebne i brakujące rzeczy.
  —————————
  Wszystko można przekazywać po wcześniejszym kontakcie telefonicznym z dyrekcją naszej szkoły pod numerem telefonu: 505 993 990 ☎. Dziękujemy!.

 • Data publikacji:

  Komunikat !!!

  W związku z przedłużeniem okresu czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i innych jednostek systemu oświaty do dnia 29 listopada 2020 r. na mocy rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 5 listopada 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, Dyrekcja PSM I st. w Leśnicy informuje, że: wszystkie zajęcia edukacyjne wynikające ze szkolnego planu nauczania odbywają się w dalszym ciągu z zastosowaniem metod i technik kontaktu na odległość (online).

  W dalszym ciągu uczniowie i nauczyciele mogą ćwiczyć na terenie szkoły z zachowaniem obowiązującego w szkole reżimu epidemiczno sanitarnego.

 • Data publikacji: 26-10-2020 16:50

  Komunikat !!!

  Dyrektor Publicznej Szkoły Muzycznej I st. w Leśnicy informuję, że od 26.10.2020r. zajęcia w szkole odbywać się będą z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość (online). Ograniczenie funkcjonowania szkoły wprowadzone zostaje w związku z wejściem w życie komunikatu Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie z dnia 24.10.2020r., w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty, w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID - 19, a także wprowadzeniem czerwonej strefy epidemicznej na terenie całego kraju oraz dodatkowych działań związanych z przeciwdziałaniem epidemii wirusa COVID-19.

  O szczegółach prowadzonych zajęć zostaniecie Państwo powiadomieni przez nauczycieli.